Jak zacząć żeglować?

Jak zacząć żeglować

Dla jednych żeglarstwo to tylko sport. Jednakże znacznie więcej osób zafascynowanych żeglarstwem odpowie zupełnie inaczej i stwierdzi, że jest to jednocześnie ich pasja. I właśnie w tym aspekcie należy rozpatrywać żeglarstwo. Przyjrzyjmy się w związku z tym tej pasji nieco bliżej.

Definicja

Wprawdzie uzgodniliśmy już, że żeglarstwo to sport połączony z pasją, ale spójrzmy na jego definicję. Definicja żeglarstwa mówi nam bowiem jasno, że jest to dyscyplina sportu uprawiana na sprzęcie o napędzie żaglowym. Podzielić je możemy natomiast na regatowe i turystyczne, morskie i śródlądowe, jachtowe i deskowe, lodowe i lądowe.

Co daje żeglarstwo?

Żeglarstwo to szereg wyzwań, ale i zarazem przyjemności. Na pewno pozwala nam się ono samorealizować i rozwijać swoje hobby. Jest to coś, co łączy w sobie trzy żywioły, bo zarówno wodę, powietrze, jak i ląd. To jednak także i specyficzny styl życia, który ma swoje zwyczaje, tradycje czy słownictwo.

Jak zacząć?

Wspomnijmy przede wszystkim o tym, że na naukę żeglarstwa, jak i na samo żeglarstwo nigdy nie jest za późno i w tym kierunku możemy się zacząć realizować w każdym wieku. Należy jednak mieć na uwadze to, że w żeglarstwie nadaje się uprawnienia, które są niezbędne do żeglugi. Uprawnienia takie możemy podzielić na trzy grupy. Pierwszą z nich stawowi żeglarz jachtowy, drugą — sternik morski a trzecią — kapitan jachtowy. Poza tym jest jeszcze książeczka żeglarska, w której zapisuje się wszystkie rejsy czy kursy, które odbyliśmy.

Jak zdobyć uprawnienia?

Na pierwsze dwa stopnie żeglarskie egzaminy organizowane są przez Polski Związek Żeglarski, a zdający musi przystąpić tak do części teoretycznej, jak i praktycznej odbywającej się na jachcie. Żeby jednak podejść do takiego egzaminu, najpierw musimy przejść odpowiedni kurs szkolący. Jednak przejść możemy go w różnym miejscu i czasie. Może to być zarówno kurs weekendowy, jak i na obozie żeglarskim. Polski Związek Żeglarski jasno określił, jakie umiejętności należy zdobyć, aby otrzymać dane uprawnienie, a więc nauczysz się na takim kursie tego, co będzie ci niezbędne.

About

View all posts by

2 thoughts on “Jak zacząć żeglować?

  1. Jeśli się zastanawiacie, czy warto żeglować, mogę was do tego z pełną odpowiedzialnością zachęcić. Naprawdę piękne hobby.

  2. Kiedyś spędzałem długie godziny na jachcie. Teraz niestety rejsy nie są tak częste, ale zawsze z miłą chęcią wracam na wodę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *