Zasady bezpiecznej żeglugi

Zasady bezpiecznej żeglugi

Żeglowanie jachtem, czyli okrętem morskim, poruszającym się dzięki sile wiatru, jaka oddziałuje na żagle, jest obecnie sztuką, której naucza się dzieci w wieku szkolnym. Dokument dający upoważnienie do kierowania jachtem posiadającym nawet pomocniczy napęd mechaniczny, może być przyznawany osobom, które ukończyły 14. rok życia. Nie oznacza to oczywiście, że posiadacz takiego patentu może samowolnie i w dowolnym miejscu kierować pływającą jednostką. Choć jachty to obecnie swego rodzaju relikty, jeśli chodzi o sam transport morski, korzystanie z nich wciąż wiąże się ze wstąpieniem w przestrzeń, gdzie panują przede wszystkim siły natury. Dlatego nawet gdy żegluje się w większej grupie, a także pod nadzorem doświadczonego żeglarza, warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach, które mogą być może moc zapobieżenia niechcianym, przykrym wypadkom.

Przygotowanie załogi

Załoga jachtu może niekiedy składać się z osób, które nie mają obeznania z realiami żeglugi i traktują tego rodzaju atrakcję jako rodzaj rozrywki. Ze względów bezpieczeństwa oraz dla zapewnienia sobie sprawnej komunikacji, warto przed wypłynięciem na szerokie wody zapoznać członków załogi z podstawowymi pojęciami, chociażby wyjaśniając znaczenie terminów takich jak burta, kadłub, czy szot. Dobrze jest zawsze objaśnić reszcie załogi, jakie ma się plany wobec rejsu, tak aby każdy wiedział, czego się może spodziewać w tej nietypowej dla siebie sytuacji.

Kamizelka ratunkowa

Włożenie kapoka to konieczność, gdy ma się w planie wypłynięcie na otwarty wodny akwen. Jest to oczywiste zwłaszcza wtedy, gdy dana osoba kiepsko pływa lub wcale nie potrafi świadomie poruszać się na wodzie, nie oznacza to jednak, że świetni pływacy mogą zapomnieć o wkładaniu kamizelki. Podczas rejsu może wydarzyć się wszystko i właśnie dlatego warto posiadać jakieś zabezpieczenie, które pomoże szybko odzyskać kontrolę nad sytuacją. Przypilnowanie, by wszyscy uczestnicy rejsu założyli kamizelki, to zadanie kapitana.

Właściwe ubranie

Przed wyruszeniem w rejs, warto wykazać się takim samym rozsądkiem, jak przed wyjściem w góry – należy pamiętać, że pogoda, jaka panuje w punkcie, z którego się wyrusza, nie jest żadnym wartościowym punktem odniesienia wobec tego, co może czekać na przyrodniczym szlaku. Zarówno na morzu, jak i na środku zamkniętego zbiornika wodnego, wiatr jest często znacznie silniejszy niż na lądzie, co może zaskoczyć niedzielnych żeglarzy. Warto uprzedzić towarzyszy rejsu, by byli przygotowani na znaczne ochłodzenie, a nawet wilgoć pochodzącą z uderzających o jacht fal.

About

View all posts by